Bieżące wydarzenia z życia LEWICY i SLD:
1. Program wyborczy LEWICY:
link: https://lewica2019.pl/images/media/Program_Lewicy.pdf
2. Pogarda dla Polek i Polaków w wykonaniu Poseł Joanny Lichockiej.
______________________________________________________________________
3. Andrzej Duda i PiS doprowadzili do totalnego skłócenia polskiego społeczeństwa
Przez ostatnią prezydenturę pana Andrzeja Dudy oraz cztery lata rządzenia PiS-u, doprowadziliście państwo, i z tego nie uciekniecie, do totalnego skłócenia polskiego społeczeństwa.
Rozmawiamy w tej chwili o tym, żeby zatrzymać hejt i te świństwa, które codziennie są powtarzane, o kłóceniu ludzi. Te 2 miliardy złotych pójdą właśnie na te świństwa, na ten hejt. Dokładacie do tego rękę i potem się dziwicie, że ludzie tak reagują.
Podczas konwencji Andrzeja Dudy jedna rzecz rzuciła mi się w oczy. Pan Duda zaapelował o to, abyśmy walczyli z klasą i żebyśmy podchodzili do społeczeństwa z wielką klasą. Chciałem powiedzieć panu prezydentowi Dudzie, rzeczy następujące: gdzie była wypowiedź pana prezydenta w sprawie śmierci pana Adamowicza i hejtu na pana Adamowicza? Gdzie była wypowiedź w sprawie tego co robiono z Tuskiem i całego hejtu? Gdzie byłą wypowiedź pana prezydenta na to, co robią z Biedroniem i ze Śmiszkiem? Gdzie jest wypowiedź pana prezydenta, która jasno stawia sprawę walki z klasą? Gdzie jest wypowiedź w sprawie pana Grodzkiego? Gdzie jest wypowiedź pana prezydenta potępiająca język mediów publicznych ws. lekarzy, sędziów, nauczycieli? Gdzie ta klasa?
Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu
_____________________________________________________________________
4. POWSTANIE NOWA DUŻA FORMACJA LEWICOWA
Na fundamencie finansowo-organizacyjnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej powstanie nowa formuła, stanie się tak po zaakceptowaniu przez Sąd Okręgowy, który już zaakceprował zmiany w statucie, a następnie przez Sąd Apelacyjny. Obędzie kongres zjednoczeniowy, stworzymy nową dużą formację lewicową.
Zrobiliśmy pierwszy krok. Wystartowaliśmy wspólnie w trzy formacje: Wiosna, SLD i Razem. Wróciliśmy do parlamentu po 4 latach nieobecności zgodną reprezentacją. Wspólnie stworzyliśmy klub parlamentarny, bo przypomnę, że Lewica ma też dwóch senatorów. Teraz wspólnie wystawiliśmy kandydata całej Lewicy – Roberta Biedronia. Uważamy, że będzie czarnym koniem tych wyborów. W drugiej turze na pewno spotka się z obecnie urzędującym prezydentem.
Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD
Radio Olsztyn, 18 lutego 2020 r.
__________________________________________________________________
5. WYSTĄPIENIE TOMASZA TRELI W DEBACIE BUDŻETOWEJ
Panie Morawiecki, Panie Kaczyński, Panie Kościński, znacie na pewno wszyscy bajkę o Pinokiu. O drewnianym chłopcu, któremu rósł nos, gdy mówił nieprawdę. Z wami jest jakoś podobnie. Jak tak patrzę na to co robicie z budżetem, to widzę, że im więcej zmyślacie, tym bardziej wam rośnie - coraz lepsza jest na papierze sytuacja budżetowa, coraz wyższe macie wyniki w tabelkach. .........
c.d. ....https://sld.org.pl/aktualnosci/5104-wystapienie-tomasza-treli-w-debacie-budzetowej
___________________________________________________________________
6. Czarzasty: Agentowi Tomkowi trzeba życzyć, żeby się przypadkiem w celi nie powiesił...
Domagam się, aby Marian Banaś zrezygnował, a CBA i ABW zostały rozwiązane. Służby się skompromitowały. Konspirowali poprzez "Agenta Tomka", którego wczoraj wsadzili do ciupy.
Wie pan co powinniśmy życzyć panu "Agentowi Tomkowi"? Ja panu powiem i to trzeba bardzo twardo powiedzieć: żeby przez przypadek się w celi nie powiesił.
Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu
Polskie Radio Program 1, 20 lutego 2020 r.
__________________________________________________________________
7. Liberadzki: Ławo nie będzie
To oczywiste, że propozycja Charlesa Michela jest dla Parlamentu Europejskiego nieakceptowalna - powiedział David Sassoli…
David Sassoli jest przewodniczącym PE i wywodzi się z grupy parlamentarnej Socjalistów i Demokratów. A więc tej, do której należy SLD. Sassoli już na początku ostatniego szczytu UE poświęconego budżetowi Unii na lata 2021-2027, postawił sprawę jasno: budżet zaproponowany przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela nie uzyska poparcia PE. Zwłaszcza niedopuszczalne są proponowane cięcia w rolnictwie i polityce spójności.
Przypominam – europejska lewica, a więc także SLD, chce większych nakładów na ochronę środowiska, dopłat dla rolników i na program kształcenia młodzieży - Erasmus.
Zamiast cięć (budżet będzie pomniejszony o składkę brytyjską) proponujemy uzupełnić powstałą lukę. Jesteśmy za zwiększeniem składek członkowskich i chcemy likwidacji tzw. rabatów w opłatach na rzecz Unii, których największym beneficjentem była do tej pory Wlk. Brytania. Skoro znika rabat brytyjski, jest okazja do likwidacji pozostałych. Opowiadamy się za polityką ukrócenia oszustw podatkowych, zwłaszcza zaś unikania opodatkowania z wykorzystaniem tzw. rajów podatkowych, w co – trzeba to sobie powiedzieć otwarcie – zaangażowane są niektóre kraje UE. Opowiadamy się również za wprowadzeniem podatku cyfrowego, podobnego do tego, z którego w Polsce, pod presją USA, wycofał się niedawno rząd PiS. Wreszcie pomyśleć warto nad przeniesieniem wpływów z handlu pozwoleniami na emisję CO2 z budżetów krajowych na unijny i przeznaczyć je na europejską transformację energetyczną. Wzmocni to w sposób rzeczywisty europejski „New green deal” i ukróci finansowanie przez poszczególne kraje innych celów niż ekologiczne.
Kompromis Charlesa Michela oprócz Sassoliego - z innych powodów – krytykują też „płatnicy netto” unijnego budżetu: Austria, Holandia, Szwecja i Dania, czyli tzw. „oszczędna czwórka”.
Dla nas propozycja Michela jest sprzeczna z unijnymi ambicjami dotyczącymi trzech priorytetów: klimatu, cyfryzacji i geopolitycznych założeń wspólnoty.
„Oszczędna czwórka” sugeruje natomiast skupienie się na innowacyjności, konkurencyjności unijnych gospodarek, walki ze zmianami klimatu, dbaniu o bezpieczeństwo i kontynuowaniu uszczelniania unijnych granic. Dodatkowo „oszczędna czwórka” domaga się przeznaczania 25 proc. na klimat oraz powiązania przekazywania środków ze stanem praworządności w krajach członkowskich.
Są i inne sprzeczności – Polska, Węgry oraz 15 pozostałych państw tworzących tzw. Grupę Przyjaciół Spójności podkreślają, że cięcia w polityce spójności – np. Polska w ramach nowej perspektywy na lata 2021-2027 dostałaby o 23 proc. mniej niż w latach 2014-2020 - są niedopuszczalne z punktu widzenia wyrównywania zaniedbań rozwojowych.
Projekt Michela przewiduje też kwoty przeznaczone na Wspólną Politykę Rolną, które ciągle nie oznaczają wyrównania dopłat dla rolników w UE, a to, jak wiadomo, jest sztandarowym zobowiązaniem wyborczym PiS i głównym zadaniem polskiego komisarza do spraw rolnych.
David Sassoli wygłaszając krytykę „planu Michela”, przypomniał tym samym szefowej KE – Ursuli von der Leyen - priorytety parlamentarnej większości, które zobowiązała się realizować. To był przecież warunek zaakceptowania jej kandydatury. Przypominać ciągle warto, że tę większość tworzą EPL (Europejska Partia Ludowa, do której należy PO), S&D (czyli nasza grupa parlamentarna), Renew Europe (zwana też popularnie „liberałami Macrona”) i Zieloni. W ostatecznym rachunku wszelkie uzgodnienia na forum Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, muszą uzyskać placet PE, czyli tej właśnie większości. Przy okazji warto pamiętać, zwłaszcza w obliczu nieco mocarstwowo brzmiących wypowiedzi premiera rządu RP, że ugrupowanie, do którego należy PiS, jest dopiero szóstą co do wielkości siłą polityczną i w PE, który po Brexicie liczy 705 posłów, ma ich zaledwie 62.
Ich znaczenie w rozpoczętej grze budżetowej, która będzie trudna, chwilami twarda i na pewno potrwa jeszcze kilka miesięcy, będzie więc niewielkie, jeśli nie żadne.
Liczyć się za to będzie stanowisko Polski, jako piątego co do wielkości kraju Unii. Zbyt mocnych kart w ręku nie mamy. Naszą polityczną pozycję niewątpliwie osłabiły wojny PiS z instytucjami UE, zwłaszcza trwająca długo i toczona w sposób chwilami dla nas mało chwalebny, wojna o przestrzeganie praworządności. Łatwo więc nie będzie.
Prof. Bogusław Liberadzki, eurodeputowany SLD
____________________________________________________________________
8. KULASEK: PIS ZAMKNĘŁO AGENTA TOMKA NA 3 MIESIĄCE, BO KAMPANIA PREZYDENCKA TRWA 3 MIESIĄCE
CBA w obecnym kształcie, pod rządami PiS to służba do walki z opozycją. Obecne działania służb w naszym kraju przypominają swoim działaniem rozwiązania z "republik bananowych" czyli załatwianie interesów rządzących.
PiS zamknęło agenta Tomka na 3 miesiące, bo kampania prezydencka trwa 3 miesiące. Lepiej go na całą kampanię zamknąć i mieć święty spokój z agentem Tomkiem, który mógłby za dużo powiedzieć, bo zna i pana Kamińskiego i innych panów.
Marcin Kulasek, poseł
22 lutego 2020 r., Polsat News
____________________________________________________________________
9. Trela: Lewica będzie wspierać 500+ i 13. emeryturę
- I Lewica, i Marek Belka mówią, że 500+ to dobre rozwiązanie. Utrzymamy je bez względu na to, kto będzie prezydentem. 500+, obniżenie wieku emerytalnego, 13. emerytura - to są programy społeczno-socjalne, które my, jako Lewica, będziemy wspierać - stwierdził na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tomasz Trela, szef sztabu Roberta Biedronia.
Szef sztabu Roberta Biedronia dodał, "możemy się z PiS-em nie zgadzać, ale rozwiązania, które są dobre i służą obywatelom będziemy wspierać". - Jeżeli chodzi o kwestie socjalne, jesteśmy w naszym programie bardzo precyzyjni - oznajmił Trela.
___________________________________________________________________
10. Kulasek: Posłowie PiS i PO odrzucili nasz projekt w sprawie najniższej emerytury w wysokości 1600 zł
Lewica poparła 13. emeryturę, w trakcie głosowania w sejmie co nie oznacza, że bez krytycznie popieraliśmy ten projekt.
Uważam, że 13. emerytura jest zabiegiem obliczonym na kampanię prezydencką. Realnym wsparciem dla emerytów byłoby zwiększenie ich emerytur, a nie jednorazowe wsparcie
Proponowaliśmy jako Lewica najniższą emeryturę na poziomie 1600 zł i to jest realne rozwiązanie, które mogłoby podnieść jakość życia osób w wieku emerytalnym. Niestety nasz projekt został odrzucony głosami PiS i PO.
Marcin Kulasek, poseł
25 lutego 2020 r., O tym się mówi
___________________________________________________________________
11. ŻUKOWSKA: SKŁADANIE KWIATÓW BANDYTOM Z BRYGADY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ ORAZ PRZYPISYWANIE IM ZASŁUG DLA RZECZPOSPOLITEJ PRZEZ WŁADZE PIS JEST BŁĘDEM
1 marca odbyła się msza z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w parafii św. Ojca Pio przy ul. Fieldorfa 1, którą odprawił abp Marek Jędraszewski, autor wielu nienawistnych i oburzających słów pod adresem osób LGBT+, feministek, ateistów, jak również środowiska ekologów. Razem z posłanką Lewicy Hanną Gill-Piątek wzięłyśmy w niej udział.
Jako osoby sprzeciwiające się wprowadzaniu języka nienawiści do sfery publicznej, postanowiliśmy "ciepło" przywitać arcybiskupa. Protestowaliśmy przeciw kultowi siły, przemocy i nienawiści, która obecnie stała się widoczna w wielu wypowiedziach polityków i duchownych.
Stanowczo potępiamy działalności zbrodniczych grup, które działały na terenie Polski i które u schyłku II Wojny Światowej podjęły haniebne działania wobec niewinnych ludzi - mordując ich. Oddawanie hołdu takim osobom, jak Jura, Ogień, Bury, którzy zamordowali niewinne osoby jest czymś karygodnym. Składanie kwiatów bandytom z Brygady Świętokrzyskiej oraz przypisywanie im zasług dla Rzeczpospolitej przez władze PiS jest błędem.
Należy powiedzieć stanowcze NIE prowadzeniu polityki przemocy wobec mniejszości. Lewica będzie dbała i chroniła prawa wszystkich Polek i Polaków!
Anna-Maria Żukowska, posłanka
____________________________________________________________________
12. Czarzasty w Brukseli: Gdzie nie pojedziemy, tam się musimy w imieniu PiS tłumaczyć
Szef SLD Włodzimierz Czarzasty spotkał się w środę w Brukseli z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. Rozmowy dotyczyły m.in. kwestii klimatycznych, migracji i praworządności. W spotkaniu wziął też udział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski i inni parlamentarzyści. Politycy rozmawiali również z szefową grupy Socjalistów i Demokratów w PE Iratxe Garcią Perez.
Czarzasty wskazał, że poza sprawami dotyczącymi socjaldemokracji w rozmowach poruszano m.in. kwestie klimatu. Niestety, wysłuchaliśmy z różnych stron wiele niepochlebnych zdań na temat stanowiska naszego rządu oraz nieuczestniczenia Polski w programie, który po pierwsze da pieniądze na zmiany, na zabezpieczenie Europy przed zmianami klimatycznymi, a po drugie wyczuwamy atmosferę zdziwienia wobec stanowiska polskiego rządu - powiedział na konferencji prasowej w PE.
Drugim tematem była, jak wskazał, kwestia rządów prawa. PiS można się pokłonić za jedną rzecz. Doprowadziliście do tego, że gdzie nie pojedziemy, tam się musimy w waszym imieniu tłumaczyć. Tłumaczymy się nie tyle w waszym imieniu, ile bronimy Polek i Polaków przed tym, co cała Europa określa jednoznacznie jako łamanie praworządności, konstytucji i zasad w Polsce - powiedział.
____________________________________________________________________
13.Czarzasty o zagrożeniu koronawirusem: Trzeba współpracować z rządem i prezydentem, ale nie zwalnia to opozycji z tego, żeby żądać więcej
- W tych czasach trzeba być rozsądnym. - powiedział polityk. Podkreślił, że sprawa jest poważna i opozycja współpracuje z rządem. - To nie zwalnia opozycji z tego, żeby żądać więcej. Jest dużo do zrobienia - powiedział lider SLD. - Trzeba współpracować z rządem i prezydentem - powiedział i dodał, że jednak "radzi prezydentowi, żeby nie chojrakował". - Wielu spraw, które mógł zrobić wcześniej, nie zrobił. Można było się przygotowywać - powiedział. Podkreślił potrzebę transparentności informacji w związku z epidemią.
____________________________________________________________________
14. Żukowska: Chcemy, aby wypłacano 100% wynagrodzenia za przymusowy pobyt na kwarantannie, tak aby nikt nie miał dylematu czy pozostać w domu
Cała ta pandemia odbije się na gospodarce Unii i Polski, rząd teraz musi zrobić wszystko, aby nie było spowolnienia gospodarczego.
Chcemy, aby wypłacano 100% wynagrodzenia za przymusowy pobyt na kwarantannie, tak aby nikt nie miał dylematu czy pozostać w domu. Brakuje też programu dla osób, które zatrudnione są na umowach, które nie przewidują L4. Okres wypowiedzenia w takich umowach jest bardzo krótki. Pytanie, co rząd zamierza uczynić dla tych osób?
Lewica stara się przyłączać,do tych którzy apelują o spokój. Apelujemy o pozostanie w domach przez dzieci i studentów. Ograniczajmy kontakt. Sugerujemy, takie rozwiązania, które będą stanowiły parasol ochronny dla tych, którzy przebywają na zwolnieniach.
Kampania Lewicy przeniesie się teraz do mediów społecznościowych i tych tradycyjnych. Myślę, że odpowiedzią na przerwane kampanie w terenie, będą debaty z kandydatami. Jako Lewica jesteśmy gotowi na wprowadzenie takiego rozwiązania.
Anna-Maria Żukowska, posłanka
Minęła 20, 11 marca 2020 r.
_________________________________________________________________________
15. Kulasek: Musimy obserwować sytuację, aby podjąć rozsądną decyzję odnośnie daty wyborów prezydenckich
W temacie zagrożenia koronawirusem i kryzysu, z którym nie musieliśmy się do tej pory mierzyć, nie możemy uprawiać "polityki" tylko skutecznie działać, żeby przeciwdziałać panice.
Apelujemy o rozsądek oraz rzetelne informowanie opini publicznej. Promujmy tylko prawdziwe i sprawdzone informacje dotyczące wirusa.
Musimy obserwować sytuację, aby podjąć rozsądną decyzję odnośnie daty wyborów prezydenckich.
Marcin Kulasek, poseł
________________________________________________________________________
16. RATUJMY PRACOWNIKÓW PRZED ZWOLNIENIEM A FIRMY PRZED UPADKIEM - PAKIET ANTYKRYZYSOWY DLA PRACOWNIKÓW I PRZEDSIĘBIORCÓW
W dobie kryzysu gospodarczego ratujmy pracowników przed zwolnieniem a firmy przed upadkiem, to jest nasz priorytet. W tych trudnych czasach nikt nie może pozostać sam! Polska też nie jest osamotniona, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, która min. zaoferowała nam 32 mld złotych pomocy na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa.
Przy ratunkowym wsparciu gospodarki zapomnijmy o wszelkich dotychczasowych limitach i schematach, nie myślmy o deficycie, ale o tym jak uratować firmy i ich pracowników.
Oczekujemy od rządu, ale także od NBP, przede wszystkim dostarczenia płynności przedsiębiorstwom i stworzenia warunków przeżycia tego kilkutygodniowego, a może nawet kilkumiesięcznego okresu kryzysu związanego z koronawirusem. Ważne, żeby Narodowy Bank Polski zaproponował bez zwłoki i na dobrych warunkach linie kredytowe dla banków komercyjnych.
Rząd Mateusza Morawieckiego przedstawił swój program, ale jest w nim wiele niedomówień.
Lewica mówi jasno i konkretnie:
Nie zgadzamy się na obcięcie pensji pracownikom, co proponuje rząd!
W przedsiębiorstwach dotkniętych kryzysem państwo - wzorem Danii - może przejąć finansowanie 75% wynagrodzeń pracowników do średniej krajowej. Warunek udzielenia pomocy jest gwarancja, że firma przez ten okres nikogo nie zwolni.
W przypadku firm najciężej dotkniętych możliwość czasowego bezpłatnego kredytowania przez państwo całości kosztów zatrudnienia.
Dla pracowników na śmieciówkach i wypchniętych na samozatrudnienie wsparcie na poziomie 100% minimalnego wynagrodzenia.
Współfinansowanie opłat stałych dla mikroprzedsiębiorstw, takich jak prąd, gaz, leasing, najem.
Ustawowe zawieszenie spłacania kredytów na przynajmniej 3 miesiące.
Rząd obiecał niskooprocentowane kredyty dla przedsiębiorstw. To nie wystarczy. Takie kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw powinny być oprocentowane na poziomie 0%.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
17.Artur Pejas, szef Nowej Lewicy w Skarzysku - Kamiennej dla Radio Kielce:
Nowa Lewica na pewno nie zgodzi się na majstrowanie wokół Konstytucji. Dlaczego? Bo mamy na uwadze to, jak zachowuje się PiS w Sejmie, gdzie podczas głosowania nad ważnymi ustawami, tj. dot. Tarczy antykryzysowej i pomocy Polakom potrafi wrzucić w ostatniej chwili punkt, który zmienia kodeks wyborczy. Jaką mamy pewność, że partia rządząca przy okazji zmiany Konstytucji nie próbowałaby przemycić zapisu, który np. wykluczyłby nas z życia publicznego?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
18. Tomasz Trela w polskim radiu 24: Nie będziemy paktować ws. terminu wyborów
- Kiedy minie epidemia i bezpośrednie zagrożenie możemy zgodnie z konstytucją rozmawiać o wyborach, nie wcześniej. Negocjacje o wyborach za rok czy dwa są nieodpowiedzialne i niepoważne, nikt nie wie, co będzie za pół roku czy 16 maja 2021 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Trela (Lewica), szef sztabu wyborczego Roberta Biedronia.
- Nie wróżymy, kiedy powinny odbyć się wybory, tylko chcemy usankcjonowania aktualnego stanu, czyli klęski żywiołowej i postępować zgodnie z konstytucją. Prezes Rady Ministrów ogłasza stan klęski żywiołowej na 30 dni, jeżeli sytuacja nie ulegnie polepszeniu to stosowny wniosek trafia do Parlamentu i mogę zadeklarować, że jeśli będą za tym odpowiednie przesłanki, to lewica podniesie za takim rozwiązaniem rękę - zaznaczył.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
19. Dariusz Wieczorek, poseł: Apeluję o to, abyśmy rozmawiali o tym, jak uratować nie 1,5 mln miejsc pracy, a jak uratować 10 mln miejsc pracy
Wszyscy chcielibyśmy usłyszeć, że najgorsze jest za nami, ale dzisiaj nikt nie odważy się tego powiedzieć. Dlatego zamiast dyskutować o wyborach i kiedy mają one się odbyć, musimy zastanowić się nad tym, jak należy pomóc Polkom i Polakom. Lewica oraz Robert Biedroń zaproponowali program na najbliższe miesiące „Zdrowa Polska – Nowa Nadzieja”. Program,który pokazuje stopniowe odmrażanie gospodarki,otwieranie zakładów pracy,pomocy bezrobotnym oraz tym,którzy tracą pracę,czy pomocy służbie zdrowia. My cały czas apelowaliśmy do rządzących,że należy rozmawiać z opozycją,że tarcze rządową trzeba wprowadzać zdecydowanie szybciej i szerzej.
Po 4 tygodniach pan premier dochodzi do wniosku,że trzeba uruchomić 100 mld złotych na pomoc przedsiębiorcom. Apeluję o to, abyśmy rozmawiali o tym, jak uratować nie 1,5 mln miejsc pracy, a jak uratować 10 mln miejsc pracy.
Dzisiaj dyskusja dotycząca środków finansowych, jest w mojej ocenie nie na miejscu. Zdecydowanie drożej będzie kosztowało państwo Polskie wychodzenie z kryzysu, niż wyłożenie 100 mld zł na ratowanie gospodarki.
Dariusz Wieczorek, poseł
Debata Dnia, 22 kwietnia 2020 r.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
20. Anna Maria Żukowska - posłanka Minister Sasin nie ma takiego uprawnienia, aby przedstawić wzór kart wyborczych i zarządzić ich druk
W dniu dzisiejszym usłyszeliśmy od Pana Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina informacje, jakoby to wzory kart wyborczych zostały przygotowane przez Państwową Komisję Wyborczą rzekomo w lutym - jak twierdzi pan minister, dlatego według niego on prawa nie łamie.
PKW żadnych wzorów nie przygotowała, choćby dlatego, że nie było wiadomym, ilu kandydatów zostanie zarejestrowanych przez PKW w wyborach. Naszym zdaniem Pan Sasin wyszedł poza swoje kompetencje, jako minister, ponieważ nie ma takiego uprawnienia, żeby przedstawić wzór kart do głosowania i zarządzić ich druk.Ustawa, która miała nadać takie uprawnienia ministrowi, nie została uchwalona. To Sejm uchwala ustawy, po zatwierdzeniu przez Senat i prawem stają się dopiero, kiedy podpisze je prezydent i wejdą w życie.
Państwowa Komisja Wyborcza została tych praw pozbawiona, natomiast Pan Minister Sasin tych praw jeszcze nie nabył, dlatego to co robi jest nielegalne!
Anna-Maria Żukowska, posłanka
_________________________________________________________________________________________________________________________________________